Meteorolojiden Çanakkale’ye uyarılar!

Meteorolojiden Çanakkale'ye uyarılar!

23 Kasım 2022 - 11:10

Meteoroloji Çanakkale ve çevrelerinde beklenen sağanak yağışlar dolayısıyla sarı ve turuncu kodlu uyarılar yaptı.

Meteoroloji internet sitesinde “Kıyı Ege'de Şiddetli Sağanak ve Gök Gürültülü Sağanak Yağış Bekleniyor!” başlığı altında yapılan açıklamada “23.11.2022 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren Kıyı Ege ve Kuzey Ege'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların genellikle kuvvetli ve çok kuvvetli, Çanakkale'nin güneyi, Balıkesir'in batısı, İzmir'in güneyi ile Aydın ve Muğla çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Yağışların Antalya'nın batı ilçelerinde yarın (23.11.2022 Çarşamba) akşam saatlerinden sonra etkisini artırması ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ege Bölgesi, Batı Akdeniz ve Göller Yöresinde yağışlarla beraber rüzgarın güney yönlerden kuvvetli zaman zaman fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi

“Denizlerimizde (Ege) Fırtına Bekleniyor!” başlıklı bir başka uyarışa ise, “Kuzey Ege'de rüzgarın, yarın (23.11.2022 Çarşamba) günün ilk saatlerinden; Güney Ege'de öğle saatlerinden itibaren güneyli yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Çanakkale için yapılan sarı kodlu uyarıda, “Kuvvetli ve yer yer Çok kuvvetli Sağanak ve Gök Gürültülü Sağanak Yağış Bekleniyor! Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli zaman zaman fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” açıklaması yapıldı.

Ayvacık ilçesi için yapılan turuncu kodlu uyarıda ise “Çok kuvvetli yer yer Şiddetli Sağanak ve Gök Gürültülü Sağanak Yağış Bekleniyor! Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli zaman zaman fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Bu haber 764 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇOMÜ 2024-2028 Stratejik Planı Onaylandı
ÇOMÜ 2024-2028 Stratejik Planı Onaylandı
Çanakkale’de ‘Troya Kültür Yolu Festivali’ Fırtınası Esti
Çanakkale’de ‘Troya Kültür Yolu Festivali’ Fırtınası Esti