Çanakkale Kara Savaşları’nın 109. Yıl Dönümünde...

Çanakkale Kara Savaşları’nın 109. Yıl Dönümünde Şehitlerimiz Rahmetle Anıldı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 109. yıl dönümü anma törenleri kapsamında Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenle şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıldı. 

24 Nisan 2024 - 18:21

Şehitler Abidesi'ndeki tören Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Gökhan YAZGI’nın Türkiye Cumhuriyeti adına Anıta çelenk sunmasıyla başladı.


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Gökhan YAZGI, Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard MARLES, Vali Vekili Hakkı UZUN, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim YALDIZ, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa BİÇEN, Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem ERKEK, Avustralya Birleşik Güçler Komutanı John FREWEN, Fransa Uluslararası İlişkiler ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Koramiral Christophe LUCAS, Birleşik Krallık Büyükelçisi Jill MORRIS, Avustralya Büyükelçisi Miles ARMİTAGE, Yeni Zelanda Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral David PROCTOR, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat ŞAHİN, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt ERENOĞLU, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR ile çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin  katıldığı törende;  saygı duruşu ve tören kıtası tarafından saygı atışı yapılmasından sonra İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı çekildi.    


Törende, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Gökhan YAZGI, İtilaf devletleri adına Fransa’dan Koramiral Christophe LUCAS ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.  


Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Çanakkale Cephesi'nde şehit düşen Kahraman Şehitlerimiz için İl Müftüsü Mustafa BİLGİÇ tarafından dualar edildi.


Tören geçişinin ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Gökhan YAZGI, "Şehitlik Defteri"ni imzaladı ve beraberindeki heyet ile birlikte şehitliklere karanfil bıraktı.


Şehitler Abidesi’nde düzenlenen tören; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Gökhan YAZICI ve beraberindeki heyetler, Çanakkale Boğazı'na bakan seyir alanına geçerek F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden Hava Kuvvetleri Komutanlığının ekibi SOLOTÜRK'ün gösterisinin izlenmesiyle son buldu.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇOMÜ’de Mükemmeliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Protokol İmzalandı
ÇOMÜ’de Mükemmeliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Protokol...
ÇOMÜ Mezuniyet Töreni Coşkuyla Gerçekleştirildi
ÇOMÜ Mezuniyet Töreni Coşkuyla Gerçekleştirildi