ÇOMÜ Hastanesinde çocuklara uygulanmaya başladı!

ÇOMÜ Hastanesinde çocuklara uygulanmaya başladı!

30 Aralık 2022 - 09:27 - Güncelleme: 03 Ocak 2023 - 10:11

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesinde Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünde penisilin grubu ilaç alerjisi testi uygulanmaya başladı.

Hastaneden yapılan bilgilendirmede; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Yılmaz tarafından, geçtiğimiz günlerde ilk defa penisilin deri testleri uygulandığı bildirildi.

Yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi; “Penisilin grubu ilaçlar, günümüzde çocuk ve erişkin hastaların tedavisinde sıklıkla başvurduğumuz ilaçlardır. İlaç kullanımı sırasında hastalarımızda ortaya çıkan alerji görünümlü şikayetler, gerçek ilaç alerjisi olabildiği gibi, o anki enfeksiyonun neden olduğu durumlar veya enfeksiyon ile ilacın bir araya gelmesinin ortaya çıkardığı yakınmalar olabilir. Bu olasılıkların açığa kavuşturulması için alerji hekimi gözetiminde iyi bir öykü ve muayene sonucunda bazen istenen ilaç testlerinin yorumlanması gerekebilir. Penisilin deri testleri, penisilin grubu ilaçlar ile alerji şüphesi olan olgularda, ilaç alerjisinin gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için yapılan ve özel uygulama gerektiren testlerdir. Bu testler sayesinde, penisilin grubun ilaçların hangi türüne alerji olduğu saptanabilmekte ve bu sayede kaçınılması gereken ve gerekmeyen ilaç türleri belirlenebilmektedir. Hastanemiz, bölgemizde penisilin grubu ilaç testlerinin yapılabildiği tek merkezdir. “

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çanakkale turizminin her açıdan geliştirilmesi konuşuldu
Çanakkale turizminin her açıdan geliştirilmesi konuşuldu
ÇOMÜ Stratejik Plan Lansmanı Gerçekleşti
ÇOMÜ Stratejik Plan Lansmanı Gerçekleşti